Teaching Staff List

Sr.No Staff Member Name Designation Qualification Classes taught Duties DATE OF JOINING
1 ROHINI DATTATRAY JOSHI PGT D.Lit, M.Sc, B.Ed IX, X - MATHS & PHYSICS HOD - MATHS, SCIENCE VI-X 01.01.2016
2 AARADHANA PRASHANT AHIRE TGT M.Com, M.A (Marathi), M.Ed V, IX - MARATHI CO-ORDINATOR VI - X 17.06.2014
3 SONALI RAMESH BHAGWAT PRT B.A, B.Ed, M.A (APP) IV - ENGLISH CO-ORDINATOR - III -V  01.06.2016
4 VARSHA ANIL PATIL TGT M.A(APP), M.SC, B.ED SCIENCE INCHARGE CO-ORDINATOR 22.10.2013
5 SRABANI KOUSHIK GHOSHAL PGT M.A, B.Ed, M.Ed III - ENGLISH INCHARGE CO-ORDINATOR 02.04.2019
6 JYOTI MANOHAR PATIL PRT M.A, B.Ed (Marathi) IV - MARATHI HOD- MARATHI - I - V, EXAM CO-ORD 20.06.2013
7 RUPALI NANDKUMAR SOMVANSHI PRT M.A , B.Ed (English),  D.S.M IV - SST EXAM CO-ORD 02.06.2014
8 SOMNATH NAVNATH NAVTHARE PRT- UT M.Sc VI - SCI, VII,VIII, - MATHS EXAM CO-ORD 01.02.2018
9 BHAGYASHREE SUBHASH PATIL PRT- UT M.Sc- Biotechnology V, IX , X SCIENCE CO-ORDINATOR 01.02.2019
10 HARSHADA SURESH JOSHI PRT- UT M.A (Eng), Dip in French VIII, IX - ENG, IX-X-GEOG HOD- SST - VI TO X 19.03.2018
11 MANJUSHA ANIL BARVE TGT M.A, B.Ed (Marathi), CTC VI, VII,VIII, X - MARATHI HOD - MARATHI VI-V 01.03.2018
12 SAVITA BALWANT NAGARE TGT B.Com, MCM, B.Ed - 1st Year IV- X - COMPUTER HOD - COMPUTER I -X 01.06.2018
13 MOUSAMI SANDIP RASANE PGT M.Sc, B.Sc, B.Ed, C-TET V, VI - MATHS HOD - MATHS I-V, COMPETITIVE EXAMS 25.06.2014
14 JAMILA MURTAZA BURHANI PRT B.A, B.Ed, E.C.C.E VI, VII - ENGLISH HOD - ENGLISH I-II 06.06.2019
15 PRIYA MANISH BATHO PRT M.A, B.Ed (Hindi) IV, V - HINDI HOD - HINDI I-V 17.06.2014
16 KIRAN BABAN BABAR HPE B.P.E, B.P.Ed, VI - X - SPORTS HOD - SPORTS I - X 25.07.2015
17 HARSHAD ARUN PACHORKAR TGT ATD, G.D.Art, Dip AED III, V, VII, VIII, IX, X - ARTS HOD - ARTS I - X 01.06.2016
18 KAMLESH KARBHARI SHINDE PRT Trinity Music - 5th Grade I - X - MUSIC HOD - MUSIC 07.06.2019
19 DEEPA DEVDATTA JOSHI PRT B.Sc, B.Ed, C-TET III - SCIENCE   02.04.2018
20 MADHURI JAYWANT BACHHAV PRT B.A (Hindi), M.A (Eng) B.Ed III - HINDI   01.10.2018
21 PRERNA PRASHANT MAHALE PRT M.A (Hindi), B.Ed V,VI,VII - HINDI   15.07.2019
22 PRIYA DHANANJAY THAKARE PRT B. A(English Lit), B.Ed,, D.Ei,Ed III - SST   06.06.2019
23 RAMA RAJESH JADHAV PRT M.A, B.Ed (Marathi) III & V - MARATHI   01.02.2018
24 SEEMA VISHRAM LIMAYE PRT B.Sc, B.Ed IV, V - MATHS   01.06.2017
25 SHIREEN HUZEFA PUMPWALA PRT D.B.M, B.COM, B.ED  V, VI - SST   20.03.2019
26 GAURI KSHIRSAGAR PRT M.A, B.Ed V - ENGLISH   01.10.2019
27 SAYALI RAJENDRA KHAIRNAR PRT M.Sc, B.Ed III - SCIENCE   18.09.2019
28 KAVERI NARAYAN PAWAR TGT M.A (Eng), D.Ed V, VII, VIII, IX - SST   15.07.2019
29 TANAYA PAITHANKAR PRT- UT M.Sc I & II - ENGLISH   22.11.2019
30 SHEETAL TUSHAR PHAD PRT- UT B.Com, MBA I & II - SCIENCE   22.08.2017
31 RESHMA AYUB KHAN PRT B.Sc, B.Ed  I & II - MATHS   08.06.2018
32 SHARDA RAHUL NIKAM PRT M.A, B.Ed (Marathi) I & II - MARATHI   01.06.2017
33 SAVITA NILESH NAWALE PRT B.A, B.Ed (Hindi) I & II - HINDI   08.08.2017
34 ASHWINI RITESH KOTHALKAR PRT B.Sc, B.Ed I & II - MATHS   01.06.2017
35 NILAM BADRINARAYAN RASANE PRT M.Sc, B.Ed I & II - SCIENCE   01.06.2017
36 NILAM VIJAY PAWAR PRT M.A, D.TEd I & II - HINDI   15.03.2019
37 NISHA DHEERAJ AGNIHOTRI PRT M.A, B.Ed, M.Ed I & II - M,ARATHI   06.06.2019
38 NEELAM GADLING PRT B.A, D.ED, B.ED(App) I & II - ENGLISH   05.11.2019
39 KIRAN RAJENDRASINGH CHAUHAN PRT H.S.C, D.Ed I & II - ENGLISH   13.09.2019
40 YOGESH BALASAHEB RASAL PRT M.A (Music) I - IX MUSIC   01.04.2016
41 PUSHKARAJ BALASAHEB BHAGWAT PRT B.A, D.M.E, Sangeet Visharad (Music) I - X - MUSIC   06.04.2018
42 PRASHANT ANIL JOSHI HPE B.A, M.PEd III - V - SPORTS   01.06.2016
43 ROSHANI ANUP MOHABANSI HPE B.COM, M.P.Ed I & II - SPORTS   03.04.2019
44 RAJASHRI SURENDRA MORE PRT A.T.D, G.D.Art III, IV, VI - ART   05.06.2017
45 PRANJALI SUDHAKAR WAGH PRT G.D ART, DIP A.ED I & II - ART   02.04.2019
46 MANISHA DINESH AHIRE LAB B.Sc - Agriculture III - X SCIENCE LAB   18.03.2019
47 OMKAR SANTOSH DALVI DANCE B.E-IT, DANCE TEACHER I - X - DANCE   02.04.2019
48 RUPALI CHANDRASHEKHAR ADKE VISITING B.Com I - IX - SKATING   01.12.2018
49 DILIP THAKUR VISITING B.A, Black Belt - Karate  I - IX KARATE   01.07.2015

 

New Joinees

Sr. Name   Joining Date
1 DNYANADA JOSHI PRT 15.03.2020
2 SUPREET BIRDI PRT 01.04.2020
3 ASHWINI KASAR PRT 01.04.2020
4 NEHA NIKAM PRT 01.04.2020
5 JASMINE THAKKAR PRT 01.04.2020
6 ZAINAB KANCHWALA PRT 01.04.2020
7 PRAJAKTA KAJALE PRT 01.04.2020
8 RASHMI AGRAWAL PGT 01.04.2020
9 SATISH SURYAWANSHI   01.06.2020
10 BHUSHAN MOHEKAR   01.06.2020
11 SONALI MOSES   01.06.2020
12 VAIDEHI JOSHI   01.06.2020